CSR ili ESG?

CSR (Corporate Social Responsibility) i ESG (Environmental, Social and Governance) su dve strategije upravljanja koje kompanije koriste za integrisanje aspekata održivosti u svoj rad. Iako se oba odnose na odgovornost u poslovanju, oni su različiti i često mogu da se pomešaju.

Corporate Social Responsibility

CSR je popularan koncept među kompanijama koje su pokazale brigu zbog svog uticaja na životnu sredinu. CSR se posebno odnosi na dobrovoljne akcije one kompanije koja je izabirala da deluje mimo svojih zakonskih obaveza i sprovodi inicijative koje će imati pozitivni uticaj. Ove CSR inicijative mogu da znače filantropiju, dobrotvorne donacije, projekte razvoja zajednice, volontiranje zaposlenih, ekološke akcije i još mnogo toga.

Međutim, CSR ne menja osnovno poslovanje kompanije i dobrovoljni je sistem bez momenta eksternog objektivnog procenjivanja. Uspeh ovih inicijativa mere same kompanije, a koje mogu biti subjektivne.
Poslednjih godina ljudi su počeli da povezuju CSR prakse sa greenwashing pranjem zbog nedostatka transparentnosti ovog modela. Interes kompanija da posluju na način koji poboljšava društvo i životnu sredinu sve je važniji za procenu rizika u korporativnim investicijama. Zato se poziva na novi pristup merenju korporativne društvene odgovornosti, a to je ESG.

Environmental, Social and Governance

ESG je princip procene načina na koji kompanije integrišu aspekte održivosti u svoje poslovanje, metod koji koristi 3 parametra: ekološko, socijalno i korporativno upravljanje.

Ekološki faktor može da uključuje: emisiju ugljenika kompanije, upravljanje otpadom, očuvanje resursa, potrošnju energije, politiku zaštite životne sredine.
Društveni faktor može da uključuje: odnose zaposlenih, raznolikost i uključivanje na radnom mestu, angažovanje zajednice, bezbednost proizvoda, zadovoljstvo klijenata.
Faktor korporativnog upravljanja fokusiran je na upravljanje kompanijom, konkurentno ponašanje, sastav odbora, transparentnost, upravljanje unutrašnjim rizicima.

Na evropskom nivou, jedna od ambicija ekološke tranzicije je da se kapitalni tokovi preorijentišu ka investicijama u održive aktivnosti. Da bi to postigla, Evropska unija je kreirala pravila izveštavanja zasnovana na ESG principima koja kompletno obaveštavaju investitore i ne stvaraju dodatne troškove za kompanije. Stoga je pristup ESG integrisan u evropsko zakonodavstvo i sve više kompanija će morati da se uskladi sa tim standardima.

Foto izvor: The Sustainable Agency. (n.d.). ESG vs CSR. Preuzeto sa https://thesustainableagency.com/blog/esg-vs-csr/