Emisije gasova staklene bašte: Opseg 1, 2 i 3

Kontekst

Emisije gasova sa efektom staklene bašte jedne kompanije klasifikuju se u tri opsega: Opseg 1, Opseg 2 i Opseg 3, u zavisnosti od izvora emisije. Ova terminologija je uvedena u Okvirni sporazum o klimatskim promenama koji postavlja standarde za proračun emisija gasova sa efektom staklene bašte širom sveta. Štaviše, čak i standardi korporativnog izveštavanja o održivosti zasnivaju se na ovom Okvirnom sporazumu. Sporazum preporučuje svim kompanijama da izveštavaju o emisijama Opsega 1 i 2, pružajući fleksibilnost za one u Opsegu 3 koje je, kao što ćemo videti, teže identifikovati.

Emisije Opsega 1

Poznate i pod nazivom direktni izvori, to su one emsije koje kompanija generiše tokom svog poslovanja i dolaze iz izvora koji su u vlasništvu ili pod kontrolom te kompanije. One su podeljene u četiri kategorije:

1. Emisije iz stacionarnih sagorevanja - nastaju usled upotrebe uređaja koji sagorevaju čvrsto, tečno ili gasovito gorivo, obično radi proizvodnje električne energije, a koji su pod kontrolom/u okviru kompanije (kotlovi ili generatori).
2. Mobilne emisije - nastaju usled korišćenja mobilnih izvora koje kompanija poseduje ili njima upravlja, a koji generišu emisije gasova tokom kretanja sa jedne lokacije na drugu (vozila koja se koriste za prevoz zaposlenih ili vozila za distribuciju robe).
3. Emisije procesa - oslobađaju se tokom industrijskih procesa i proizvodnje (dimni gasovi iz fabrika, hemikalije).
4. Fugitivne emisije - nastaju usled curenja koje je proizvod hlađenja, kako tokom trajanja životnog veka opreme, tako i prilikom njenog odbacivanja na kraju životnog veka (hladnjaci ili klima uređaji).

Emisije Opsega 2

Ove emisije su indirektne emisije koje potiču iz proizvodnje energije koju kompanija nabavlja. Emisije Opsega 2 se nazivaju i indirektne emisije, jer se javljaju tokom poslovnih procesa kompanije, ali su izvori generisanja energije u vlasništvu i pod kontrolom spoljnog entiteta. Na primer, emisije proizvedene korišćenjem električne energije iz mreže su emisije Opsega 2, jer je energija kupljena od dobavljača usluga, pa je stoga nije direktno u vlasništvu kompanije (držanje svetla upaljenog proizvodi emisije Opsega 2).

Kako bismo razlikovali emisije Opsega 1 od emisija Opsega 2, pogledajmo sledeći primer: ako u mlekari curenja gasa iz zamrzivača predstavljaju emisije Opsega 1, onda je energija koja se koristi za rad zamrzivača emisija Opsega 2.

Emisije Opsega 3

Emisije Opsega 3 su sve ostale indirektne emisije koje se pojavljuju u lancu vrednosti kompanije i koje već nisu uključene u Opseg 2. Ove emisije su posledica poslovnih aktivnosti kompanije, ali potiču iz izvora koje kompanija ne poseduje ili ne kontroliše.

Emisije Opsega 3 su ili uzvodne (engl. upstream emissions), što znači da se javljaju tokom proizvodnje robe ili usluga koje kompanija nabavlja ili koristi, ili nizvodne (engl. downstream emissions), što znači da se javljaju kao rezultat korišćenja ili odbacivanja proizvoda ili usluga kompanije.

One predstavljaju najveći deo emisija kompanije i podeljene su u 15 kategorija, pri čemu su prvih 8 uzvodne emisije, a ostale nizvodne emisije:
  1. Kupljena roba i usluge: ekstrakcija, proizvodnja i transport robe i usluga kupljenih od strane kompanije. Ove robe i usluge mogu biti povezane sa proizvodnim procesom (materijali) ili ne (nameštaj).
  2. Robe za kapital: ekstrakcija, proizvodnja i transport kapitalne robe (zgrade, vozila, oprema).
  3. Aktivnosti povezane sa gorivom i energijom koje nisu obuhvaćene u Opsegu 2: ekstrakcija, proizvodnja i transport goriva i električne energije kupljenih od strane kompanije (potrošnja ovih resursa obuhvaćena je u Opsegu 2).
  4. Transport i distribucija: transport i distribucija robe i usluga u lancu vrednosti (od dobavljača do kompanije ili između kompanijskih objekata), u vozilima koja nisu u vlasništvu kompanije (inače bi bile obuhvaćene u Opsegu 1).
  5. Otpad: uklanjanje i tretiranje otpada koji se generiše tokom poslovanja kompanije, na postrojenjima koje nisu u vlasništvu ili pod kontrolom kompanije.
  6. Poslovna putovanja: transport zaposlenih u službene svrhe (u vozilima koja nisu u vlasništvu kompanije ili ona njima ne upravlja).
  7. Dnevne migracije zaposlenih: transport zaposlenih od kuće do radnog mesta (u vozilima koja nisu u vlasništvu kompanije ili ona njima ne upravlja).
  8. Iznajmljena sredstva: korišćenje iznajmljenih dobara od strane kompanije.
  9. Transport i distribucija: korišćenje iznajmljenih dobara od strane kompanije drugim entitetima.
  10. Obrada prodatih dobara: obrada od strane trećih lica dobara koja će biti prodata od strane kompanije u konačnom obliku.
  11. Korišćenje prodatih dobara: korišćenje konačne robe od strane potrošača.
  12. Otpad: uklanjanje i tretiranje od strane potrošača konačnih proizvoda koje je prodala kompanija.
  13. Iznajmljena imovina: korišćenje iznajmljenih dobara  drugim entitetima od strane kompanije.
  14. Franšize: upravljanje franšizom od strane franšizanta (entitet koji je dobio franšizu od strane kompanije).
  15. Investicije: emisije povezane sa investicijama koje su izvršene od strane kompanije ili finansijske institucije.